Методична скарбничка



Курс : Біологія ,«Рослини » 6 клас

Тема: Листок, його будова та функції.

Мета: розглянути особливості будови листка;
           познайомити учнів із різноманітністю листків;
            вивчити особливості розташування листків на стеблі, їх жилкування та
           функції;
           розвивати навики роботи із схемами;
           виховання бережливого ставлення до природи.

Обладнання та наочність: морфологічний гербарій, підручник Л.І.           Остапченко, П.Г. Балан, живі рослини, лупа, таблиці ”Різноманітність листків”.
Основні поняття і терміни : листкова пластинка, черешок, продихи, жилкування, листкорозміщення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь, навиків.

Хід уроку
I.Організаційний момент
( привітання, налаштування на урок )

11. Мотивація навчальної діяльності
- Чи любите ви подорожувати? Якби ми мали чарівну паличку, куди кожен з вас мріяв би переміститись? Сьогодні на уроці я пропоную всім разом здійснити незабутню подорождо республіки під назвою «Листок». Її на карті світу немає, але учні, які добре вивчили особливості будови пагона, автоматично отримують перепустку до республіки.

IIІ. Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього завдання




Тож, зараз перевіримо, наскільки добре вивчили особливості будови пагона.
! Не забуваємо про підняту руку, влучну відповідь, і поважаємо думку інших.
 1 Поляна термінів Вправа «Термінологічна хвилинка»
За одну хвилину записуємо терміни, які стосуються теми «Пагін».( корінь, пагін, брунька, стебло, вузол…)
2 Вкажіть на запропонованих пагонах:
1)    Вузли, міжвузля, пазуху листка;
2)    Види бруньок та їх розташування.
3 Річка компетентності:
1.     Пагін складається з……….( стебла, листків, бруньок)
2.     Місце, де прикріплюється листок…………( вузол)
3.     Зачатковий пагін з вкороченим міжвузллям…….( брунька)
4.     Брунькибувають…(вегетативні,генеративні,верхівкові,бічні,пазушні,  сидячі)
5.     Соняшник має……( прямостояче стебло)
6.     Внутрішня будова стебла….(кора, камбій, деревина, серцевина)
7.     Луб’яні волокна надають стеблу…..( міцності)
8.     Які основні функції пагона ?
9.     Підземні видозміни пагона…..(кореневище, цибулина, підземна стеблова бульба)
10.           Надземні видозміни пагона…..(колючка, вуса, вусики, надземна стеблова бульба)
МОЛОДЦІ!!!!
IV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. 









·        тема (записати)
·        мета (назвати)
·        девіз (назвати)
·        мотивація – проблемне питання:
Я дивлюсь на листок і, мені здається , він запитує у нас :
«Для чого мені черешок?»



V. Засвоєння нового матеріалу

1   Зовнішня будова листка – демонстрація живих рослин та морфологічного гербарію, побудова схеми.
      Схема «Зовнішня будова листка»


                     
  2. Жилкування – демонстрація живих рослин та морфологічного гербарію, побудова схеми.

 Схема «Жилкування»
 3. Розташування на пагоні – демонстрація живих рослин та морфологічного гербарію, побудова схеми.

4. Різноманітність листків – демонстрація живих рослин та морфологічного гербарію, побудова схеми.

Схема «Типи листків»
Далі будемо знайомитися з внутрішньою будовою листка, але для цього ми маємо подумати, як туди потрапити. Уявіть, що ваше тіло зменшується і розпадається на сотні молекул і бульбашок газу.
Прийом «мозковий штурм»
- Яким шляхом ви можете потрапити всередину листка?
- Який життєво важливий процес відображає ваш шлях?
- Якою речовиною вам довелося стати?

Розповідь вчителя з елементами бесіди, демонстрація таблиці, малюнків підручника.

Погляньте на малюнок «Внутрішня будова листка». Ви побачите, що зверху та знизу листок укритий клітинами покривної тканини - шкірки. її клітини щільно прилягають одна до одної, захищаючи внутрішні частини від висихання, механічних ушкоджень тощо. Шкірка переважно одношарова і складається з живих клітин. Хлоропластів у більшості клітин шкірки немає. Тож ці клітини безбарвні й прозорі, завдяки чому сонячні промені легко проникають крізь них у товщу листка. У більшості видів рослин шкірка вкрита тоненькою плівкою з жироподібних речовин - кутикулою. Воски, що входять до складу кутикули, майже не пропускають воду. Це захищає рослини від пересихання. Тому кутикула розвинена насамперед у рослин, які зростають у посушливих умовах. Наприклад, у деяких пальм товщина кутикули може сягати 5 мм. Деякі клітини шкірки мають поверхневі утвори різної будови - волоски, шипики. Вони захищають листок від надмірного випаровування води, перегріву та ушкоджень.

 

Поміж безбарвних клітин шкірки можна легко помітити клітини, що містять хлоропласти. Ці клітини розташовані попарно й входять до складу особливих утворів - продихів. Такі зелені клітини називають замикаючими. Вони переважно бобоподібної форми з нерівномірно потовщеними стінками. Між замикаючими клітинами можна помітити мікроскопічний щілиноподібний отвір. Крізь продихи здійснюється зв'язок між довкіллям і внутрішньою частиною листка. Завдяки хлорофілу у замикаючих клітинах продихів на світлі здійснюється фотосинтез. Тому внутрішньоклітинний тиск у них зростає, замикаючі клітини змінюють свою форму, внаслідок чого розмір продихової щілини збільшується. А вночі, коли фотосинтез не відбувається, внутрішньоклітинний тиск у замикаючих клітинах зменшується і продихова щілина закривається. У такий спосіб продихи регулюють інтенсивність газообміну та випаровування води. Коли продихи закриті, газообмін та випаровування води значно зменшуються, а коли відкриті - різко зростають.
  У переважної більшості рослин продихи містяться на нижньому боці листка, тому сонячні промені на них не потрапляють, що сприяє збереженню води в рослині. Але якщо листки обирають вертикальне положення (півники) чи належать рослинам, поширеним в умовах високої зволоженості (капуста), то продихи у них розташовуються з обох боків листкової пластинки. Плаваючі листки водяних рослин (латаття) мають продихи лише на верхній частині листкової пластинки, а повністю занурені у воду листки продихів взагалі не мають (наприклад, в елодеї). Кількість продихів може сягати кількох сотень на 1 мм2 поверхні листка.
 Яка будова внутрішньої частини листка? Між верхньою та нижньою шкіркою листка розташовані клітини основної фотосинтезуючої тканини. Погляньте на малюнок 120. Ви побачите, що існують два види цих клітин. Ближче до верхньої поверхні листка в один чи кілька рядів розміщені видовжені клітини, які нагадують стовпчики. Ці стовпчасті клітини щільно прилягають одна до одної, майже без міжклітинників. Під ними розташовані овальні клітини, між якими є великі міжклітинники. Це губчаста основна тканина листка.
 Найінтенсивніше фотосинтез відбувається у стовпчастих клітинах, які містять більше хлоропластів. Кількість хлоропластів у клітинах губчастої тканини менша, тому фотосинтез здійснюється не так активно. У цих клітинах запасаються різні речовини, наприклад крохмаль. Міжклітинники займають до 25 % об'єму листка. Вони сполучені з продихами і забезпечують газообмін у листку. Як ви пам'ятаєте, пластинка листка пронизана щільною сіткою жилок - судинно-волокнистих пучків. Отже, функції жилок - провідна та опорна. Основу жилок складають ситоподібні трубки і судини. По ситоподібних трубках з листка до всіх інших органів відтікають органічні речовини, утворені під час фотосинтезу. А судини забезпечують постачання клітин листка водою та неорганічними сполуками. Волокна механічної тканини з потовщеними оболонками слугують скелетом листка.



 

Заповніть таблицю
Основні функції листка
Назва тканини, що забезпечують їх виконання











Порівняйте процеси фотосинтезу, дихання і транспірація .
Ознаки
фотосинтез
дихання
транспірація
Основне місце протікання процесу



Початкові і кінцеві продукти



Енергія витрачається чи запасається



Умови протікання процесу




Побудувати схему «Видозміни листків»

VІ. Закріплення знань, умінь та навиків

Загадки
Цікавить відповідь така:
які функції листка? (фотосинтез, дихання, транспірація)

Всім відомо: фотосинтез                              
відбувається в рослині.                               Фотосинтез відбувається,
                                                                       Який газ виділяється? (кисень) Синтезуються на світлі
які речовини? (органічні. Крохмаль)

Фотосинтез вивчили
й знаємо чудово,
які для фотосинтезу
Потрібні умови? (наявність світла, води, вуглекислого газу)
Крім фотосинтезу в рослині
Відбувається постійно
Окиснення речовин.
Енергія виділяється,
Як процес називається? (дихання)

VIІ. Підсумок уроку. Оцінювання
·        Відповідь на поставлене проблемне питання.
                    В нас запитує листок:
                   «Для чого мені черешок?»
·        Бланк оцінювання учня

VIІІ. Домашнє завдання
Опрацювати §28 , творче питання на ст. 111










Урок-диспут

Тема : "Боротьба протилежностей "( Слайд № 1 )

Мета: розглянути вічне протистояння між двома статями;
              показати їх різну поведінку в одній ситуації;
              показати силу такого почуття, як кохання, його значення у виборі     
              партнера для  створення сім’ї.    ( Слайд № 2 )
         
 Обладнання: плакати з афоризмами: «Найкраща спілка — чоловік і   
                 жінка» ( народне прислів’я ); «Коханняце отрута, яка потрапляє    
                  в  кров. Краще не знати – що таке любов»; «В любовних пригодах   
                  є все що завгодно, крім любові» (Ларошфуко).  ( Слайд № 3 )

Учитель. Усі ви знаєте, як наука пояснює походження людини. Але наш сьогоднішній урок нестандартний. Давайте пригадаємо, що із цього приводу говорить Біблія.

( Слайд № 4 )
Доповідь учня про походження людини. ( Додаток 1 )

Учитель. І ось відколи існують чоловік і жінка, кожний намагається довести іншому, що він вартий більшого, ніж про нього думають. Пос­тійне протистояння. Звичайно, ми не розв’яжемо з вами цю давню проблему, але спробуємо зробити якісь висновки.

Боротьба протилежностей — це боротьба між двома статями. Поміркуйте над тим, що ви почуєте. Війна статей багатьом видається дитячою забавою дорослих людей. Проте саме боротьба двох начал — чоловічого та жіночого — лежить в основі всіх конфліктів на планеті, у тому числі й воєнних.

Отже, спочатку про два світи.

( Слайд № 5 )
Учень 1. Чому природа розділила весь світ на два начала — чоловіче та жіноче? Адже колись у рослин і найпростіших тварин не було цього поділу — «він» і «вона». На певному етапі еволюції несподівано з’ясувалося, що поділ живих істот одного і того самого виду на чоловічі та жіночі організми дуже вигідний. Чому? Доктор біологічних наук В.Геодакян стверджує, що в еволюції завжди борються дві протилежні тенденції. Перша — це необхідність зберегти те, що вже створено, закріпити вигідні ознаки, передати їх за спадковістю, зробити нащадка якомога більше схожим на батьків. І друга — це необхідність прогресу, подальшого пошуку і змін, різноманітності нащадків. Ці дві мети зумовили розподіл живих організмів на чоловічі та жіночі особини. Жіноча стать зберігає у своїй генетичній пам’яті всі найцінніші здобутки еволюції, і мета її — по можливості не допустити нових змін. Чоловіча стать, навпаки, легко втрачає старе і набуває нового. Щось із цього набутого може знадобитися в майбут­ньому або вже знадобилося тепер, особливо коли виникають якісь екстремальні умови. Тобто жіноча стать орієнтована на те, щоб вижити, а чоловіча — на прогрес. Цим пояснюється різниця в психології та мисленні чоловіків і жінок.

( Слайд № 6 )

Учень 2. Відомо, що в хлопчиків дитинство триває довше, ніж у дівчаток. Перші на 2—3 місяці пізніше починають ходити, на 4— 6 місяців пізніше починають говорити. При народженні хлопчиків частіше спостерігаються ускладнення. Викидні в жінок трапляються частіше, якщо вони виношують хлопчиків. Часто загибель майбутнього хлопчика відбувається раніше, ніж жінка довідається, що вона вагітна.
      Статистика показує, що серед дітей 7—15 років травми в хлопчиків трапляються майже удвічі частіше, ніж у дівчаток.
      Для повноцінного психологічного розвитку хлопчикам треба більше простору, ніж дівчаткам. Якщо простору мало в горизон­тальному положенні, то хлопчики освоюють вертикальне і лазять по драбині, видираються на шафу. Усе це може пояснити біологія.     Встановлено, що у 9 із 10 жінок не достатньо розвинений той центр головного мозку, який відповідає за просторову уяву. Це пояснюється тим, що в доісторичні часи жінки багато часу проводили в печері, піклуючись про дітей, або неподалік від неї, шукаючи їжу, а чоловіки більше перебували у відкритому світі. Здатність чоловіків краще орієнтуватися в просторі, освоювати нові території — це фундаментальна особливість людини, корені якої лежать навіть не у психіці, а ще глибше, на біологічному рівні.

Учитель. За статистикою, хлопчиків народжується більше, але до 15 років кількість хлопчиків і дівчаток зрівнюється.

Молоді люди, як ви гадаєте, хто розумніший: чоловіки чи жінки?

( Слайд № 7 )
Доповідь учнів – « Хто розумніший : чоловіки чи жінки? » ( Додаток 2)

Учитель.Дізнайтеся, що про це говорить наука.

( Слайд № 8 )
 Доповідь учнів про інтелектуальний розвиток. ( Додаток 3 )

( Слайд № 9 )
Учитель. Діти! У родині має з’явитися маля. Як ви гадаєте, кого зазвичай більше хочуть: хлопчика чи дівчинку? Хлопчика. А чому? Він — продовжувач роду.

 ( Слайд № 10 )
Учень 3 . Можливо, приходу хлопчиків у цей світі дійсно чекають більше. Чоловіків і жінок споконвіку виховують, виходячи з різних психологічних настанов. Хлопчиків, навіть зовсім маленьких, частіше сварять, рідше беруть на руки. По відношенню до них мова дорослих частіше нагадує лише прямі вказівки («відійди», «принеси», «дай», «зроби», «припини»…). А в розмові з дівчатками дорослі частіше згадують про почуття («подобається», «люблю», «веселий», «сумний»), звертаються до них «сонечко», «квіточко», «ластівко».
     Таким чином, чоловіки і жінки (у тварин самець і самка) мають різні еволюційні функції. Чоловіча стать — авангард еволюції. Вона більш змінна, першою пристосовується до мінливих умов. Жіноча стать більш стабільна і менше піддається хворобам. На чоловіках здійснюється відбір усього нового шляхом спроб і помилок, «відбракування непотрібного». Жіноча стать вбирає в себе те прогресивне, що було відпрацьоване на матеріалі чоловічих особин.

( Слайд № 11 )
 Учитель. Проблемне запитання, щоб з’ясувати ситуацію:
Дівчинка прийшла додому і запитала у мами та бабусі, як вони з’явилися на світ. Бабуся сказала, що її знайшли в капусті, а мама сказала, що її принесли лелеки. Дівчинка здивувалася і радісно вигукнула : « Тільки я народилася нормально!»
  Таким чином ми повинні довідатись , як природа створила продовження роду, життя на планеті.

( Слайд № 12 - 15 )
Доповідь учнів про ембріональний і плідний період. ( Додаток 4 )

( Слайд № 16 )
Учитель. Чоловіки і жінки різні в усьому. За тим, як вони зношують підбори, можна багато дізнатися про їхній характер. Якщо підбір стерся на внутрішньому краї, чоловік нерішучий, а жінка має лагідний характер. Якщо підбір зносився на зовнішньому краї, його власник — ініціативна людина. А якщо підбір дуже викривлений назовні, його господар безтурботний. Рівно зношений чоловічий підбір вказує на дружелюбність господаря взуття. Якщо ж ідеться про жіноче взуття, його власниця, скоріше всього, — хороша мати.

Учитель. А кому більше властиві шкідливі звички: чоловікам чи жінкам?

( Слайд № 17 )
Доповідь учня про шкідливі звички. ( Додаток 5 )


Учитель. Чи однаково чоловіки і жінки ставляться до кохання ?.

( Слайд № 18 )
Доповідь учнів про ставлення до кохання чоловіка і жінки. ( Додаток 6 )

Учень 4. До кохання в чоловіків і жінок різне ставлення, у якому чоловіки виявляють свою запрограмованість на самознищення.

Можна виділити дві причини цього:

а) вроджене прагнення чоловіка бути мисливцем;

б) невелика тривалість життя чоловіка.

Звідси невгамовність почуття, пристрасть і відчай у випадку поразки і зради — відчай, від якого немає ніяких ліків. У закоханого чоловіка виявили різке посилення вироблення чоловічого статевого гормону тестостерону. Симптоми «гормонального шторму» — це бажання дарувати об’єкту пристрасні подарунки, боротьба із суперниками, зміна зачіски, одягу. Але іноді кохання стає для чо­ловіка справжнім безумством і життя в його очах втрачає всяку цінність.

( Слайд № 19 )
Доповідь учня про наслідки аборту. ( Додаток 7)

Учитель. І скільки б чоловіки і жінки не боролися один з одним, урешті-решт вони знаходять спільну мову. Між ними виникає найкраще почуття — кохання.

( Слайд № 20 )

 Учень 5. Багато років тому на екрани вийшов фільм «Ще раз про кохання». Дійсно, про кохання стільки написано, стільки складено віршів, пісень, скільки зроблено освідчень. Так що, можливо, тема закрита? Як би не так!
      Приходять у світ нові закохані й кажуть: «Ще раз про кохання». Але і вони не скажуть про нього останнього слова. Це вічна тема, вічна, як саме життя. Ви звернули увагу, що всі книжки, усі фільми, вірші, пісні — про кохання. Люди пишуть і показують про те, чого б хотіла для себе кожна людина — кохання. Але кохання справжнього, чистого, вічного, яке є сенсом життя.
    Колись давно жили на землі дивні істоти — андрогіни. Вони поєднували в собі чоловіче і жіноче начала, тому були на диво сильними і незалежними. Вони черпали силу один в одного, і їм не потрібна була опіка богів. Навіть Зевс почав їх боятися. Одного разу, розгнівавшись, Зевс розділив ці істоти навпіл, змішав їх і розкидав по світу. З тих пір половинки шукають одна одну, щоб з’єднатися. І коли вони знаходять одне одного, то стають щасливими, сильними і непереможними.

Учитель. От і кажуть, що кожна людина має у світі свою половинку. Але знайти її дуже важко. Тому багато людей взагалі не знають, що таке кохання. Більшість людей не знаходять своєї половинки. Тому в житті так мало щасливих людей, стільки розлучень, життєвих трагедій. Я бажаю вам знайти свою половинку, єдину і незрівнянну. Тільки не поспішайте! Уважно дивіться!
      Поряд з коханням існує ще й закоханість. Це зовсім інше: закохуватися можна щодня, щотижня, а кохання — це назавжди.
      Мабуть, у декого з вас виникло таке запитання: чи можна навчити кохати і бути коханим? Ні, цього навчити не можна. Можна на­вчити бути людиною: тонкою, делікатною, уважною, щирою, турботливою. А в коханні людина рівна сама собі. Кохання — це внутрішня тінь людини, її характер. Тобто кохання залежить від самої людини. А всі люди різні, тому і кохання в кожного своє.
       На жаль, кохання ніколи не буває безхмарним. У ньому багато страждань і болю.

 ( Слайд № 21 ) Зараз послухаємо вірші про кохання.

(Учні читають вірші.)

УчительПісля того що ви почули, можна зробити висновок: які різні жінки і чоловіки в усьому. Але все ж таки в еволюційному плані чо­ловіки і жінки являють одне ціле. Без одного начала немає і другого. Так що безглуздо сперечатися, хто головніший — чоловік чи жінка. У цій вічній боротьбі протилежностей зароджується нове життя.

( Слайд № 22 )
Сенкен :
               Що ?              Що робить ?
              Як ?                Це ?

Від себе додам:
 нехай ваша «війна» з протилежною статтю завжди закінчується з мінімальними втратами. Ця війна неминуча. Таке вже життя. І нехай воно буде щасливим.


( Слайд № 23 )
Підведення підсумків :
                    - На цьому уроці я дізнався …
                      - Я мав змогу висловлювати …
                      - Я переконався …
                      - Найбільший успіх – це …

Я пропоную вам рецепт щастя.
 Візьміть чашу терпіння, вилийте в неї повне серце любові, додайте дві жмені щедрості, посипте добротою, плесніть трохи гумору, додайте якомога більше віри і добре перемішайте. Усе це намажте на шматок відміреного вам життя і пропонуйте кожному, кого зустрінете на своєму шляху.
   На цьому урок закінчений.
 Спасибі всім, хто брав участь у дискусії.




Немає коментарів: